Karboksyterapia to kontrolowane podawanie dwutlenku wegla w sposób podskórny, przy pomocy specjalnego medycznego urządzenia dawkującego ilość gazu. Po zabiegu karboksyterapii istnieje wzmożona cyrkulacja tlenu w miejscach aplikacji. Mikrokrążenie zostaje pobudzone, a drenaż limfatyczny zwiększony. CO2 po podskórnym podaniu rozbija złogi tłuszczowe i silnie rozszerza naczynia krwionośne zwiększając przepływ krwi do obszaru, który stymuluje metabolizm tłuszczowy . Następuje stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry oraz zwiększa drenaż limfatyczny. Mikrokrążenie zostaje przywrócone i pobudzone, co oznacza więcej tlenu i składników odżywczych dla skóry.
Dwutlenek węgla podawany jest przy pomocy specjalnej aparatury medycznej ,która reguluje jego przepływ i temperaturę. Przy pomocy cienkiej igły gaz zostaje aplikowany pod skórę. Podczas zabiegu można poczuć niewielki ból, ukłucie i rozpychanie pod skórą. Dwutlenek węgla szybko i łatwo rozchodzi się w tkankach. Na skórze widać wówczas uwypuklenia i cienkie linie. Aby zabieg przyniósł jak najlepsze efekty, należy wykonać go w seriach.
Wskazania do zabiegu karboksyterapii w medycynie estetycznej:
- Brak elastyczności skóry twarzy , dekoltu i szyi
- Brak elastyczności skóry ramion, nóg, brzucha
- Zwiodczenie skóry po ciąży i utracie wagi ciała
- Rozstępy
- Cellulit
- Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej
- Opadające powieki
- Zwiodczenie piersi
Wskazania do zabiegu karboksyterapii w celach leczniczych
- Przewlekła niewydolność żylna
- Łysienie
- Łuszczyca
- Owrzodzenia cukrzycowe
- Zaburzenia krążenia
- Syndrom Raynauda
Wygląd skóry tuż po zabiegu
W miejscu wprowadzenia igły widoczne są mikroślady, które znikają po kilku minutach, podobnie jak zaczerwienienie w miejscu, gdzie gaz rozchodzi się pod skórą. Istnieje niewielkie ryzyko powstania „siniaków”. W trakcie zabiegu pod skórą widoczne jest przemieszczanie się gazu, dające wrażenie „obrzęku”, zanika ono po kilku minutach. Pierwsze efekty zabiegu pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach regeneracji skóry w miejscu zastosowania karboksyterapii . Dla najlepszych efektów zabieg należy powtarzać w zależności od miejsca zastosowania .
Przeciwwskazania
Ciąża, Ciężkie choroby serca i płuc, Choroby nowotworowe, Stany zapalne skóry w okolicy zabiegowej, Terapia inhibitorami anhydrozy węglowej